Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

MI - Harmęże

Parafia p.w Matki Bożej Niepokalanej

ul. Franciszkańska 12 Harmęże

32-600 Oświęcim

www.harmeze.franciszkanie.pl

 • Prezes: p. Maria Machura
 • Asystent kościelny: o. dr Piotr Cuber
 • Liczba Rycerzy: 20
 • Spotkania Wspólnoty: I niedziela m-ca
 • Godzina spotkań: 15.00
 • Miejsce spotkań: Klasztor Franciszkanów

        Serdecznie zapraszamy!

W dniu 8 grudnia 1990 roku Jego Ekscelencja ks. bp. Franciszek Macharski wydał dokument, w którym erygował Rycerstwo Niepokalanej przy Parafii matki Bożej Niepokalanej w Harmężach. Równocześnie mianował asystentem kościelnym o. Stanisława Sikorę ówczesnego proboszcza i gwardiana. W dniu erekcji wspólnota MI liczyła 65 członków.

 

W latach 1992-2000 opiekunem Rycerstwa Niepokalanej był ojciec Florian Szczęch. Rycerze naszej wspólnoty gromadzili się w świątyni adorując Najświętszy Sakrament, słuchali prelekcji o życiu św. Maksymiliana, organizowali wraz z innymi grupami działającymi przy parafii spotkania opłatkowe i prażone. Wraz z Rycerzami z pobliskiego Bierunia pielgrzymowali śladami św. Maksymiliana: do Zduńskiej Woli, Pabianic, Niepokalanowa (sierpień 1994). Członkowie MI czynnie uczestniczyli w zjazdach Rycerstwa Niepokalanej w Niepokalanowie. W lutym 2002 roku do naszej parafii przybył o. Krystian Żmuda, który został nowym asystentem MI. Począwszy od kwietnia 2003 roku delegacja naszej wspólnoty, uczestniczyła w Wiosennych Spotkaniach Prezesów i Asystentów Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Niepokalanowie. Co miesiąc odbywały się spotkania formacji MI, a w pierwszy czwartek miesiąca wszyscy gromadzili się na Mszy Świętej w intencji Rycerzy z naszej wspólnoty. Ojciec Krystian Żmuda pełnił również funkcję Asystenta Rycerstwa Niepokalanej Krakowskiej Prowincji Franciszkanów. Wiosną każdego roku Rycerze naszej wspólnoty brali udział w Dniach Kolbiańskich w Harmężach, które gromadziła Rycerzy ze wspólnot Polski Południowej. 

 

W czerwcu 2008r. do naszej parafii przybył o. Piotr Cuber nowy Asystent Prowincjalny ds. Rycerstwa Niepokalanej i do chwili obecnej jest opiekunem wspólnoty MI w Harmężach.

 

Co miesiąc spotykamy się, by o godz. 15.00 modlić się Koronką do Miłosierdzia Bożego, a następnie bierzemy czynny udział w spotkaniach formacyjnych przygotowywanych w oparciu o materiały nadesłane z Centrum Międzynarodowego. W spotkaniach bierze udział od 10 do 18 osób. Msze Święte w intencji MI w Harmężach, są odprawiane 14 dnia każdego miesiąca i gromadzą na modlitwie członków naszej wspólnoty.

 

W 2013 r. wyłonili się z naszej wspólnoty Rycerze u Stóp Krzyża, skupiający osoby należące do rycerstwa, które jednak z powodu choroby lub podeszłego wieku nie mogą czynnie uczestniczyć w naszych spotkaniach. Tych poprosiliśmy o ofiarowanie modlitwy i cierpienia w intencji naszych działań.

 

Co roku w styczniu wraz z innymi grupami działającymi przy parafii organizujemy opłatek parafialny.

 

Do tradycji weszły już:

 • Jesienne Spotkania Liderów MI
 • Dni Kolbiańskie
 • Rekolekcje dla dorosłych
 • Rekolekcje dla młodzieży
 • Diecezjalne Dni Skupienia Rycerstwa Niepokalanej
 • 28 maja rocznica deportacji św. Maksymiliana  - Sesja Kolbiańska
 • Co roku 14 sierpnia wraz z przedstawicielami wspólnot MI przybyłymi z Polski Południowej, Niepokalanowa, a nierzadko nawet spoza granic, po nabożeństwie Transitus wyruszamy pieszą pielgrzymką do obozu Auschwitz, gdzie bierzemy udział we Mszy świętej na terenie byłego obozu KL Auschwitz.

Zapraszamy do lektury


Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.