Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listyEucharystia - tajemnica wiary.

„Trzeba przynajmniej raz w roku obejrzeć dom, przez rekolekcje, czy nie ma gdzie szczeliny... Pan Bóg da łask obficie. Ty zaś musisz w milczeniu i skupieniu pracować, przeżuwać słyszane nauki i czynić postanowienia.” Tak o rekolekcjach mówił św. Maksymilian Maria Kolbe. 

Coroczne rekolekcje Rycerstwa Niepokalanej dla wielu rycerzy Niepokalanej są bardzo ważnym wydarzeniem, duchowym drogowskazem na kolejny rok, umocnieniem w drodze i w osobistym rozwoju. Wielu nie może się doczekać pierwszego tygodnia lipca, chociaż same rekolekcje nie są zarezerwowane wyłącznie dla członków MI. Można w nich wziąć udział bez przynależności do MI, ale można także podczas nich do Rycerstwa Niepokalanej wstąpić. Tak też się stało i tego roku. Nasze Stowarzyszenie powiększyło się o trzech nowych rycerzy.

W tym roku rekolekcje rozpoczęły się 6 lipca, jak zawsze w Centrum im. św. Maksymiliana
w Harmężach k. Oświęcimia. Udział wzięli uczestnicy z Polski południowej. Rekolekcje poprowadził o. dr Piotr Cuber OFMConv., asystent prowincjalny MI i gwardian franciszkańskiego klasztoru w Harmężach. Rekolekcje trwały trzy dni i zakończyły się 9 lipca. Centralnym punktem każdego dnia była Eucharystia. Poza tym - Liturgia Godzin, konferencje, spotkania przy stole, czas na modlitwę indywidualną, rozmowy i spacery. Na wszystko był odpowiedni czas.

Tegoroczne rozważania o. Piotra dotykały Eucharystii jako tajemnicy wiary.

Na ile uświadamiamy sobie, że podczas Eucharystii dzieje się największy z cudów? W jaki sposób osobiście spotkać Jezusa? Co może zrobić Bóg, gdy moja pewność siebie blokuje łaskę? Dlaczego tak ważne jest uniżenie, pokora, uznanie że jesteśmy grzeszni? Dlaczego potrzebna jest cisza? Co to jest sakrament chwili obecnej? Czy teoretyczne poznanie Boga - poprzez lekturę - może dać nam prawdziwy obraz Boga? Na czym polega znalezienie Boga? Kto zostaje świętym? Czym jest wiara?

Na te i inne pytania znajdowali odpowiedź uczestnicy tych wyjątkowych pod każdym względem rekolekcji. Prowadzący o. Piotr podejmował i rozważał trudne, a nurtujące uczestników zagadnienia w sposób wyczerpujący, popierając je niezwykle ciekawymi przykładami, nie tylko z życia świętych i zwykłych ludzi, ale także ze swoich osobistych przeżyć.

Już w momencie przekroczenia progu świątyni powinniśmy mieć świadomość zamieszkiwania w niej żywego Boga i od tej pierwszej chwili powinno nastąpić przygotowanie do cudu jaki zaraz nastąpi. Każdy element Mszy świętej jest ważny. Akt pokuty na początku poprzez nasze uniżenie stwarza przestrzeń dla obecności Boga z Jego łaską miłosierdzia. Słowa: „ Bogu niech będą dzięki” na zakończenie wyrażają naszą wdzięczność za słowa Boga skierowane przecież do każdego z osobna. Jeśli osobiście nie spotkamy Jezusa, tym bardziej nie odkryjemy Go w Eucharystii. Łaska Boża musi skruszyć bariery wiary w siebie. Żeby uwierzyć trzeba uznać, że samemu jest się synem marnotrawnym. Pan Bóg nigdy nie rezygnuje z żadnego człowieka. Kocha każdego i każdego potrzebuje. Nawrócenie jest zawsze potrzebne. A w naszym życiu są mechanizmy obronne, w wykorzystywaniu których jesteśmy mistrzami. Żyjemy wiarą jedynie na powierzchni. Jest tyle ważniejszych spraw: życie codzienne, rodzina, dzieci, wnuki, praca, odpoczynek... Pan Bóg jest tłem. Bóg czeka, aby Mu się powierzyć. Każda Eucharystia uobecnia tajemnicę odkupienia. Tylko dzięki wierze jest możliwe zrozumienie, że Bóg całe zło wykorzysta i przemieni w dobro. Nigdy nie jest za późno dla chrześcijanina, Bóg może wszystko przemienić. My jesteśmy ciągle w drodze do Boga i w tej drodze musimy Boga postawić w centrum, wtedy inaczej patrzymy na świat. Eucharystia to szkoła wiary pełna symboli, to przedsmak przyjścia Chrystusa w Chwale.
Bóg powołuje świętych. Pozwólmy, aby i nas powołał.

Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.