Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listyXVI Dni Kolbiańskie

Temat tegorocznych XVI już Dni Kolbiańskich - 100 lat misji - 100 lat historii, nawiązywał do przypadającej w tym roku setnej rocznicy powstania Rycerstwa Niepokalanej. W piątkowy wieczór jak zwykle gorąco przywitały przybyłych gości Misjonarki Ojca Kolbego z Harmęż oraz Gwardian klasztoru i dyrektor Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach - o. dr Piotr Cuber OFMConv, który także przewodniczył Mszy Świętej. W homilii o. Piotr nawiązał do okoliczności powstania Rycerstwa Niepokalanej, do osoby św. Maksymiliana i naszego posłannictwa.

Po Mszy Świętej, uczestnicy XVI Dni Kolbiańskich mieli okazję uczestniczenia w wyjątkowej adoracji Najświętszego Sakramentu poprowadzonej przez młodzież franciszkańską pod kierunkiem o. Arkadiusza Bąka OFMConv z Harmęż. Nie sposób słowami opisać wszystkich przeżyć, atmosfery modlitwy i skupienia, trzeba tam po prostu być.

Pierwszy sobotni wykład, po porannej Jutrzni w kaplicy, pt: Dlaczego Rycerstwo Niepokalanej? wygłosił o. Paulin Sotowski OFMConv. Czy sto lat po założeniu MI, Rycerstwo może być dla nas aktualne i czy może być drogą doskoanłego życia i apostolstwa? O. Sotowski przypomniał historię powstania Rycerstwa Niepokalanej, stowarzyszenia, ruchu kościelnego i drogi chrzścijańskiego życia o szczególnym charakterze maryjnym. Sto lat temu Rycerstwo Niepokalanej powstało w celu nawrócenia i uświęcenia ludzi. Przyczyn założenia było kilka m.in: 1.słaby stan zakonu franciszkańskiego i troska o jego przyszłość; 2. obietnica złożona Maryi, że będzie dla Niej walczyć, że będzie walczył ze złem, o dusze ludzkie; 3. przywiązanie św. Maksymiliana do Maryi sięgające dzieciństwa; 4. świadomość, że są ludzie walczący z kościołem, że są nimi przede wszystkim członkowie masonerii, których to wystąpień był naocznym świadkiem w Rzymie w roku 1917. W tym to roku minęło 200 lat od założenia I Loży Masońskiej w Londynie, 400 lat od wystąpień Lutra. Św. Maksymilian miał obraz Niepokalanej walczącej z szatanem, Tej która miażdży głowę węża. Założycielami oprócz o. Maksymiliana było jeszcze sześciu braci, studiujących wówczas razem w Kolegium Serafickim w Rzymie. Pierwsze koła zaczęły powstawać w Polsce po powrocie o. Maksymiliana w roku 1919. Następnym krokiem było wydawanie Rycerza Niepokalanej i innych czasopism, wreszcie trzecim etapem - powołanie do życia NIepokalanowa.

Orędzie fatimskie i zawierzenie Rosji Matce Bożej - to tytuł wykładu dr Dariusza Żuk - Olszewskiego z Nitry. Mało chyba kto wie, jakie mrożące krew w żyłach, niczym z Jamesa Bonda sceny kryją się za tym doniosłym i ważnym wydarzeniem. Otóż ogromny swój udział miał w tym słowacki biskup Paweł Hnilica, który całe swoje życie poświęcił dziełu nawrócenia Rosji, był orędownikiem zawierzenia Rosji Matce Bożej, zgodnie z Jej życzeniem z Objawień w Fatimie oraz należał do grona bliskich przyjaciół papieża św. Jana Pawła II. Dokładnie w dzień poświęcenia Rosji, biskup Paweł Hnilica dostał się do Moskwy na podstawie włoskiego paszportu, który otrzymał na kilka tylko dni, ale doskonale zdając sobie sprawę z tego, że ta wizyta może skończyć się na Syberii. Całą noc spędził na moskiewskim lotnisku w oczekiwaniu na zgodę od urzędników. Udało się, ponieważ nikt nie odebrał telefonu od pracownika lotniska, udało się też zabrać ze sobą cenny bagaż rozdając przy tym Medaliki rosyjskiemu żołnierzowi. Biskup Hnilica udał się na Kreml, do Ołtarza Św. Michała i udając turystę, rozłożył moskiewką gazetę Prawda, z ukrytym w środku tekstem papieskiej konsekracji Rosji i przeprowadził poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi, w duchowej łączności z Ojcem Świętym - Janem Pawłem II i wszystkimi biskupami świata. Następnie biskup Paweł Hnilica udał się do Kościoła pw. Wnibowzięcia Matki BOżej i powtórzył konsekrację przed ołtarzem Matki Bożej. 

Ostatni wykład w sobotnie popołudnie pt: Kościół a masoneria, wygłosił o. prof. Zbigniew Suchecki OFMConv z Rzymu. 

Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.