Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listyJubileusz 15-lecia Rycerstwa w Świnnej

11 grudnia 2016 roku w Świnnej dominował kolor niebieski - niemal wszyscy uczestnicy Mszy Świetej o 10.30 założyli chusty oznaczające przynależność do Rycerstwa Niepokalanej. Powodem tego była niezwykła uroczystość 15-lecia istnienia Rycerstwa Niepokalanej oraz poświęcenie Sztandaru MI w parafii pw. Matki Bożej Nieustajacej Pomocy.

 

Mszy Świętej przewodniczył proboszcz ks. kanonik Marek Nieciąg, który powitał zgromadzonych licznie parafian oraz gości. Ze swoim sztandarem przybyli przedstawiciele wspólnoty MI z Rychwałdu oraz prezes Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Bielsko-Żywieckiej Urszula Kraus. W swojej homilii ks. proboszcz przypomniał datę powstania RN w Świnnej - 8 grudnia 2001 w święto Niepokalanego Poczęcia NMP, oraz powiedział, że dzięki Opatrzności Bożej Rycerstwo powstało i wzrasta. Ks. kanonik wspomniał postać św. o. Maksymiliana Marii Kolbego oraz historię założenia Rycerstwa Niepokalanej, wyjaśnił, że skrót MI pochodzi od łacińskiej nazwy Militia Immaculatae. Rycerstwo Niepokalanej stara się wypełniać całość życia katolickiego
w łączności z Niepokalaną pośredniczką wszelkich łask u Boga. MI jest otwarte na wszystkich, zarówno świeckich, jak i duchownych. Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną - to motto św. o. Maksymiliana i motto wszystkich rycerzy dziś. Ks. Kanonik Marek Nieciąg przypomniał zebranym, jakie są warunki i srodki Rycerstwa Niepokalanej oraz działania podejmowane w parafii przez lokalną wspólnotę.

Centralnym punktem było poświęcenie Sztandaru Wspólnoty MI w Świnnej, sztandaru, który - jak powiedział ks. proboszcz - będzie jednoczył wspólnotę przy wartościach, które wskazuje Maryja Niepokalana i Jej duchowy syn, Rycerz Niepokalanej - św. Maksymilian Maria Kolbe. Wspaniale wpisują się w tę uroczystość dwa inne wydarzenia tego dnia - Chrzest Święty dzieci oraz poświęcenie medalików dzieci przygotowujących się do 1. Komunii Świętej. Godnym podkreślenia jest fakt, że medalikami, jakie zostały poświęcone w tym dniu dla dzieci przygotowujacych się do 1. Komunii Świętej były Cudowne Medaliki. 

Na koniec głos zabrał prezes MI w Świnnej p. Marian Stasica oraz prezes Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Bielsko-Żywieckiej Urszula Kraus. Prezes Marian Stasica podziękował wszystkim za pomoc i zaangażowanie. Po zrobieniu wspólnego zdjęcia wszyscy udali się na świąteczny obiad i spotkanie przy kawie i ciastku, gdzie w kameralnej atmosferze uczstnicy wymieniali się swoim doświadczeniem bycia Rycerzami. Omówiono także plany na przyszłość. Dziękujemy za wspaniałą uroczystość, za niezapomniane przeżycia, doświadczenie obecności Ducha Świętego w tej wyjątkowej Wspólnocie MI w Świnnej. 

Zapraszamy do lektury


Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.