Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listyJesienne Spotkanie Liderów MI 4 - 6 listopada 2016 roku.

O. Piotr Cuber OFMConv, asystent MI Prowincji Krakowskiej, jak zwykle ciepło  przywitał wszystkich w gościnnych Harmężach na Jesiennym Spotkaniu Liderów. Nawiązując do Listu św. Pawła do Filipian oraz do życia patrona dnia św. Karola Boromeusza biskupa, o. Piotr w swojej homilii na rozpoczęcie rekolekcji, powiedział, abyśmy naśladowali Jezusa Chrystusa. Nie troszcząc się o sprawy tego świata musimy pamietać, że nasza ojczyzna jest w niebie.Nie możemy się poddawać w naszym codziennym apostołowaniu, nawet jeśli napotykamy trudności, po ludzku nie do pokonania. Mamy iść do swoich domów, pracy i świadczyć całym naszym życiem o Jezusie za przykładem Maryi. 

Przed Najświętszym Sakramentem rycerze odmówili wspólnie różaniec, aby potem w ciszy adormać Pana Jezusa. Piątek zakończył się Apelem Jasnogórskim.

Pierwszym wykładem w sobotę rano zaszczycił nas ks. Jacek Pędziwiatr, dyrektor radia diecezjalnego "Anioł Beskidów". Tematem było "Przesłanie obrazu Jezu ufam Tobie. Szczególowo poznaliśmy historię powstania obrazu, a dokładniej obrazów, ponieważ istnieją dwie wersje. Pierwszy obraz namalowany pod dyktando s. Faustyny w 1934 roku przez p. E. Kaźmirowskiego. Nie do końca jej się ten wizerunek podobał, ale został przez nią zaakceptowany, ponieważ Pan Jezus powiedział jej: Nie w piękności farby ani pędzla jest wielkość tego obrazu, ale w łasce mojej. Drugi obraz powstał 
w 1944 roku, a autorem był Adolf Hyła, malarz z Bielska-Białej. Ks. Jacek zapoznał nas również z głęboką symboliką obrazu.

Niezwykle owocnym okazał się kolejny punkt programu, czyli praca w grupach. Przed przystąpieniem do tej części, w potrzebną wiedzę zaopatrzyła nas p. Urszula Fajczyk. Wszyscy uczestnicy zostali losowo podzieleni na pięć grup i rozeszli się pod opieką swoich liderów do osobnych sal, aby rozważać Słowo Boże. Każda grupa czytała i rozważała inny fragment Ewangelii. Każdy miał okazję porozmawiać, powiedzieć, jak sam odczytuje konkretny fragment oraz podzielić się swoimi natchnieniami Ducha Św. 

Po południu o 14.30 swój wykład pt: Świadkowie i nauczyciele Bożego Miłosierdzia poprowadziłą dr Monika Waluś z UKSW w Warszawie.

Niniwa. Miłosierdzie potrzebne od zaraz to ostatni sobotni wykład ks. Tomasza Jegierskiego pracującego na co dzień w Kanadzie, a obecnie zajmującego się pomocą humanitarną. Ks. wykładowca przedstawił, jak miłosierdzie objawia się w praktyce w rejonach Mosulu (w Iraku), w Regionie Kurdystanu oraz w Syrii, gdzie głównie dociera pomoc fundacji S.O.S dla życia (sosdlazycia.pl ), którą się zajmuje.

O. Tadeusz Pobiedziński OFMConv, Diecezjalny Asystent Rycerstwa Niepokalanej, przewodniczył wieczornej Mszy Świętej. W swojej homilii przedstawił swoje rozważania na temat miłosierdzia u św. Maksymiliana. O. Tadeusz przedstawił miłosierdzie jako wypadkową miłości i sprawiedliwości oraz zapoznał uczestników z definicją miłosierdzia: "Miłosierdzie to wyjście poza sprawiedliwość, to erupcja dobroci, która człowieka w nędzy podnosi i przygarnia". Jak być miłosiernym w dzisiejszym świecie? "Drogą to tego, by człowiek stał się miłosiernym jest ustawiczna świadomość, że jesteśmy miłosierdziem otoczeni, że jest ono powietrzem, którym jako dzieci Boże oddychamy" mówił o. Tadeusz. 

Św. Maksymilian wypałniał dzieła miłosierdzia przez całe swoje życie. Przykładami miłosierdzia jest założenie Rycerstwa Niepokalanej, dzieła wydawnicze, jego praca misyjna, gościnność, czy wreszcie ofiara ze swojego życia.    

O sakramencie pokuty i pojednania mówił w niedzielę do południa ks. dr Kazimierz Fryzeł CSsR z Krakowa w wykładzie: Niezmierzone Miłosierdzie Boże w sakramencie pojednania.

Mszą Świętą pod przewodnictwem o. Piotra Cubera OMFConv zakończyło się Jesienne Spotkanie Liderów. Wyposażeni w wiedzę i z nowym doświadczeniem wszyscy uczestnicy rozjechali się do domów, aby zaświadczać swoim życiem o Bożym Miłosierdziu. 

Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.