Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listyŚDM w Lizbonie i I spotkanie młodzieży MI - Międzynarodowe

W dniach 6 - 9 sierpnia 2023 r młodzież MI z Polski południowej, wraz z asystentem o. Arkadiuszem Bąkiem OFMConv oraz prezes MI Urszulą Kraus, uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie oraz w I Spotkaniu Młodzieży MI - International w Tomar. Trud pielgrzymowania został zrekompensowany wartościową nauką papieża, bogatymi  w duchowe treści konferencjami i efektywnymi spotkaniami. Myślą przewodnią ŚDM był fragment Ewangelii św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem..." (Łk 1 - 39)

6 sierpnia 2023 r w Święto Przemienienia Pańskiego, Ojciec św. Franciszek skierował w Lizbonie do młodzieży słowa nauki, nawiązując do Ewangelii i przekazał im przesłanie, aby zabrali ze sobą trzy rzeczy, które wyraził za pomocą trzech czasowników: jaśnieć, słuchać i nie lękać się. JAŚNIEĆ: "Potrzebujemy takiego światła, - powiedział papież Franciszek - aby stawić czoła mrokom życia, lękom, które nas niepokoją, ciemnościom, które często widzimy wokół. To światło, które nie gaśnie i które jaśnieje nawet w nocy to światło Chrystusa. Jaśniejemy, gdy przyjmując Jezusa uczymy się miłować tak jak On, ponieważ to jest piękno, które jaśnieje". SŁUCHAĆ: "Głos Ojca wskazuje, że Jezus jest umiłowanym Synem i to co trzeba w życiu robić zawiera się właśnie w tych słowach "Jego słuchajcie". Aby dowiedzieć się, co mówi do mnie Jezus należy czytać Ewangelię. On nam wskaże drogę miłości, On ma słowa życia wiecznego i uczy nas miłości". NIE LĘKAĆ SIĘ: "Wstańcie, nie lękajcie się" to ostatnie słowa, jakie Jezus wypowiada do swoich uczniów na Górze. To słowa, które sam Jezus kieruje dziś w Lizbonie do każdego z was: nie lękajcie się! Młodzi mają wielkie marzenia, chcą walczyć o sprawiedliwość, ale są dziś także pełni obaw i lęku. Kościół potrzebuje dziś młodych jak ziemia deszczu. To do was mówi Jezus,: nie lękajcie się, On zna wasze serca, życie, radości i smutki. On dziś mówi do Ciebie w Lizbonie na ŚDM: nie bójcie się, nie lękajcie się!"

W Tomar mieliśmy możliwość wymiany doświadczeń, dzielenia się sposobami zdobywania świata dla Chrystusa przez Niepokalaną, odbyły się tamciekawe spotkania, zdobyliśmy cenne wskazówki podczas głoszonych konferencji i homilii oraz zapadły ważne decyzje dotyczące przyszłości i dalszej drogi MI młodych. Uczestnikami spotkań w Tomar były grupy młodzieży lub pojedyncze osoby z Polski, Burkina Faso, Urugwaju, Boliwii, Hiszpanii, Brazylii. Przedstawiciele grup zaprezentowali swoje wspólnoty i ich cechy: czym się zajmują w swoich krajach, na czym polega działalność, jakie czynności podejmują na co dzień, jak często się spotykają i jaka jest liczebność wspólnot. Pierwszą konferencję wygłosił o. Arkadiusz Bąk OFMConv. O. Arkadiusz zwrócił uwagę na przeżywanie od końca lipca niezwykłego czasu - pamiątki oddania przez św. Maksymiliana życia za brata. Po ludzku o. Maksymilian nie robił dla świata nic ważnego - mówił o. Arkadiusz - nie mógł wydawać Rycerza, głosić konferencji. On nie narzekał, mimo ogromu cierpienia, przyjmował wszystko z miłością, a z celi śmierci uczynił celę miłości, na wzór Chrystusa złożył siebie na ołtarzu - dodał. My także w ostatnim czasie doświadczyliśmy pewnego trudu - trudu pielgrzymowania i chociaż nasz trud był niewspółmiernie mały, nie raz narzekaliśmy. O. Arkadiusz powiedział, że Bóg zbawia wszędzie, i chce mieć "swoich" ludzi wszędzie i daje zbawienie. Naszą codziennością ma być życie miłością, życie łaską i życie sakrametnalne. Bez Sakramentów duchowo obumieramy. Wzorem dla nas jest Maryja, która wydaje owoc - mamy owocować to znaczy przyprowadzać do Jezusa.  

Ważną częścią pobytu w Tomar była wymiana doświadczeń i praca w grupach. Rozważaliśmy przesłanie papieża Franciszka dla nas wszystkich wyrażające się w słowach Ewangelii św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem ..." Rozważając Ewangelię, w kontekście słów papieża stawialiśmy pod rozwagę i refleksję następujące kwestie: przebudzenie, powstanie, reakcja, pośpiech,  przynoszenie,  bycie świadkiem, służba, triumf i zaangażowanie. Wnioskami wypracowanymi w każdej grupie dzieliliśmy się podczas wspólnego spotkania - posłużą one do pracy w MI w następnych latach. 

Drugą konferencję wygłosił w Fatimie o. Gilson Miguel Nunes - asystent międzynarodowy MI. Punktem rozważań były Statuty Generalne MI.

Jednodniowy pobyt w Fatimie to przede wszystkim jedność w modlitwie. Rozpoczęliśmy Drogą Krzyżową śladami Dzieci Fatimskich. Rozważania prowadził o. Mariusz Słowik - gwardian klasztoru w Niepokalanowie. Mieliśmy okazję doświadczyć niepowtarzalnego klimatu domu św. Franciszka i Hiacynty oraz s. Łucji. Uczestniczyliśmy w międzynarodowej Mszy św. w Bazylice Trójcy Przenajświętszej w Fatimie. Był czas wolny na prywatną modlitwę, a wieczorem po modlitwie różańcowej braliśmy udział w procesji ze świecami. 

Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.