Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listyRzym. Obchody 40. rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana

16 października 1982 r. na Placu św. Piotra w Rzymie Ojciec święty Jan Paweł II kanonizował o. Maksymiliana Marię Kolbego. Wyjazd do Rzymu 40 lat później i udział w uroczystościach 40 lecia kanonizacji był potrzebą serca członków MI z Hiszpanii, Brazylii, Włoch i Polski. Nie mogło nas zabraknąć tam - w Rzymie, na Placu św. Piotra.

14 osobowa delegacja z Polski wyleciała z lotniska w Krakowie 15 października br., aby w dniach 15 i 16 października 2022 r. uczestniczyć w obchodach 40- lecia kanonizacji św. Maksymiliana, zorganizowanych przez Zarząd Międzynarodowy MI z siedzibą w Rzymie.

Główne uroczystości odbyły się w Casa Kolbe - miejscu szczególnym dla wszystkich czcicieli Niepokalanej. To tu o. Maksymilian razem z 7 braćmi założył Rycerstwo Niepokalanej. Stąd 15 października na cały świat o godz. 16.00 rozległa się wspólna modlitwa Różańcowa, a następnie pobliska Kaplica wypełniła się po brzegi miłośnikami muzyki sakralnej, aby wysłuchać wspaniałego koncertu męskiego trio wokalno-instrumentalnego; to prawdziwa uczta dla duszy nie tylko dla melomana.

Następnie w sali konferencyjnej młodzi rycerze Niepokalanej ze słonecznej Italii przedstawili wyjątkowy spektakl - walkę duchową dobra ze złem, przedstawione zostały zwycięskie zmagania św. Maksymiliana z podszeptami szatana. Jakże aktualne we współczesnym świecie! Na każdego uczestnika czekało światełko Pokoju, które zabraliśmy do swoich domów. Wyciszenie i pokój serca mogliśmy odnaleźć ponownie w Kaplicy na Adoracji Najświętszego Sakramentu - niezwykłej, bo w sposób szczególny poprzez m.in. wylosowany cytat z pism św. Maksymiliana dotknęła każdego z nas. Zwieńczeniem pierwszego dnia pobytu w Rzymie była wspólna agapa na dachu Casa Kolbe, gdzie oprócz wspaniałej włoskiej pizzy mogliśmy porozmawiać z innymi uczestnikami nie tylko z Włoch, ale także z Hiszpanii i Brazylii.

W niedzielę czekały na nas same niespodzianki. O 12.00 zebraliśmy się na Placu św. Piotra na Anioł Pański i po wspólnej modlitwie wysłuchaliśmy wyjątkowych pozdrowień Ojca świętego Franciszka skierowanych do wszystkich rycerzy Niepokalanej świętujących 40 rocznicę kanonizacji św. Maksymiliana. Nie sposób oddać atmosfery tam panującej, wszystkich przygotowań, układania flag narodowych i baneru z cytatem ze św. Maksymiliana: "Tylko miłość jest twórcza", pozdrowień przechodzących ludzi, wiwatów i okrzyków.

Po południu znowu udaliśmy się do Kaplicy na Casa Kolbe, aby wysłuchać konferencji o. Rafaelle di Muro o św. Maksymilianie Kolbe, a następnie uczestniczyć w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem biskupa miejsca. Koncelebra kilkudziesięciu kapłanów, przybyłych z całego świata, była imponująca i wzmacniała ważność wydarzenia. Po prawdziwej uczcie duchowej - wspólna kolacja i możliwość rozmów, wymiany doświadczeń. Bezcenny czas dla wszystkich.

W poniedziałkowe przedpołudnie w centrali MI w Rzymie odbyło się spotkanie organizacyjne w sprawie Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie AD 2023. Do zespołu organizacyjnego dołączyli także studenci z krakowskiej wspólnoty MI.

Ostatni dzień pobytu w Itali był czasem na poznanie niektórych miejsc takich jak: Muzeum Watykańskie z Kaplicą Syksyńską, cztery Bazyliki, Koloseum, Kwirynał i Forum Romanum, a jako, że mieszkaliśmy w Lauerntinum - blisko miejsca męczeńskiej śmierci św. Pawła musieliśmy odwiedzić to szczególne miejsce - trzech fontann, gdzie św. Paweł został ścięty i wypłynęły trzy źródła.

Polecamy każdemu, kto szuka wyciszenia i ucieczki od zgiełku wielkiego miasta. Mamy nadzieję tu wrócić... może za rok, by 16 października ponownie złożyć Bogu dzięki za dzieło Rycerstwa Niepokalanej.

U. Kraus

Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.