Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listyZAPROSZENIE do Krakowa na uroczystości związane z 100. rocznicą wydania Rycerza Niepokalanej

Taka okazja już się nam nie zdarzy. W sobotę 29 stycznia 2022 r. w Bazylice św. Franciszka w Krakowie u franciszkanów odbędzie się uroczysta Msza św. oraz koncert na stulecie wydanie Rycerza Niepokalanej. Dla wszystkich rycerzy Niepokalanej, sympatyków MI oraz miłośników i naśladowców św. Maksymiliana Kolbego to niezwykłe wydarzenie. To przejmujące poczucie, że nie może nas zabraknąć.

Możemy oczyma wyobraźni zobaczyć Kraków 100 lat temu. Z pewnością nie wyglądał tak pięknie jak dziś, na pewno inaczej, poszarzałe ulice, zabiegani ludzie, przejęci szalejącą inflacją i troską o przyszłość swoją i swoich dzieci. A wśród nich o. Maksymilian pukający do obcych drzwi i proszący o datki na przyszłą prenumeratę pisma … pisma, które jeszcze się nie ukazało i na które nie było pieniędzy. Niewielu odważyłoby się na taki krok – zakładać wydawnictwo w czasach, kiedy już istniejące upadały z braku środków finansowych. Ale on nie robił tego dla siebie, nigdy nie myślał o sobie. On – WIELKI ŚWIĘTY czynił to dla Niepokalanej i to Ona go prowadziła i jak często mawiał – kazała mu.   A on był Jej posłuszny – stał się całkowicie narzędziem w Jej rękach, piórem, budowniczym, wydawcą – wszystkim, czym było trzeba, aby zdobyć cały świat ….

Trudne były to czasy. Nawet współbracia nie do końca wierzyli w powodzenie tej misji, no bo jak tu wierzyć, skoro wszystko mówi, że to się nie może udać. A JEDNAK … Wiara góry przenosi i kruszy mury.

Pod koniec 1921 r. o. Maksymilian udaje się do prowincjała o. Alojzego Karwackiego z prośbą o zgodę na wydawanie czasopisma rycerstwa Niepokalanej. Jeden ze starszych zakonników, przeczuwając, że misja może się nie powieść wstawia się za o. Maksymilianem słowami: "Proszę mu pozwolić. … To marzyciel, wszyscy o tym wiemy, ale on te marzenia zrealizuje. Matka Najświętsza jest z nim. Czuję to.” O. Maksymilian dostaje zgodę na wydanie Rycerza Niepokalanej 15 grudnia 1921 roku. Z zastrzeżeniem, że nie narazi na koszty przełożonego i zakonu.

I nie naraził. Sam chodził od domu do domu. I już prawie była cała suma, ale z powodu szalejącej inflacji zabrakło aż 500 marek. Maksymilian pospieszył przed oblicze Niepokalanej. Jest to figura do dziś, właśnie w Bazylice w Krakowie – tam, gdzie się wybieramy. I błagał: „ Maryjo, jeśli chcesz …. „ I nagle spogląda na swoją Matkę, a tam koperta i napis: „ Dla Ciebie Matko” i dokładnie tyle, ile brakowało – 500 marek. Maksymilian udał się do przełożonego i opowiedział o tym, co się stało i prosił o pozwolenie na spłacenie długu. W ten cudowny sposób w styczniu 2022 r. ukazuje się pierwszy numer Rycerza Niepokalanej w nakładzie 5000 egzemplarzy.

A co w numerze? Znalazły się tam artykuły: „Gdzie szczęście?”, „Czy każda religia dobra?” , Niezwykłe nawrócenie”. W tym samym pierwszym numerze zamieszczony został wiersz brata o. Maksymilian – o. Alfonsa Kolbego pt.: „Błogosławieni”, nota o ś. p. o. Wenantym Katarzyńcu, przyjacielu o. Maksymiliana i wielkiego orędownika w niebie rycerstwa i Rycerza Niepokalanej – ale to historia na następna opowieść. W pierwszym numerze nie mogło zabraknąć informacji o Milicji Niepokalanej, w tym o celu, warunkach i środkach oraz Aktu poświęcenia się N.M. P Niepokalanej.

Jakże mogłoby nas zabraknąć …

U.K.

   

 

Zapraszamy do lektury


Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.