Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listyXV Dni Kolbiańskie - podsumowanie

To już 15. raz Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego wraz z Franciszkanami zorganizowali w Harmężach Dni Kolbiańskie. Temat nawiązywał do przeżywanego w Kościele Nadzwyczajnego Jubileuszu – „Św. Maksymilian Kolbe męczennik miłości i świadek Bożego Miłosierdzia”.

Wiedząc, jak cenne są tutejsze spotkania, w miniony weekend przyjechało do Centrum św. Maksymiliana ponad 80 osób, z różnych stron Polski oraz z Czech. Po tytułach poszczególnych wykładów można by sądzić, że niczego nowego nie będzie – miłosierdzie, Maryja, św. Maksymilian. Nic bardziej mylnego! Świeccy czy duchowni, rycerze Niepokalanej czy też osoby, które przyjechały do Harmęż po raz pierwszy – każdy z nas mógł wynieść coś wartościowego z tego spotkania. Zarówno ze względów na owoce duchowe, jak i pogłębioną wiedzę.

W piątkowy wieczór o narodzinach zaufania w swoim życiu opowiedział nam Prezes Roman Kluska. Można powiedzieć – człowiek sukcesu, do którego doszedł pracowitością i wytrwałością. W chwili opresji, w sytuacji wydawałoby się, że bez szansy na zmianę, powtarzał słowa: „Jezu, ufam Tobie”. Przez ogrom trudności przeszedł bezgranicznie zawierzając się Bogu.

W sobotę o idei Bożego Miłosierdzia w Biblii mówił nam dr Marcin Majewski. Przytaczając kolejne historie zaczerpnięte z Pisma Świętego, ukazywał nam działanie Boga wśród ludzi. Jego miłosierdzie. Zwrócił również uwagę na obchodzony w tym roku w Kościele Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Czas szczególnych łask.

Temat Miłosierdzia Bożego rozwinął ks. dr Rafał Barciński. Przedstawił nam tłumaczenia słowa „miłosierdzie”, ukazujące sedno bycia miłosiernym. Prawdziwe pragnienie Boga podczas Komunii św., ofiara dla drugiego, która wymaga wysiłku, czy wspólna radość w doświadczaniu Bożej obecności w życiu – to tylko niektóre z poruszanych przez prelegenta treści.

O Maryi, jako Matce czułości i miłosierdzia, mówił nam o. prof. dr hab. Grzegorz Bartosik. Wymieniając kolejne uczynki miłosierdzia, względem duszy i względem ciała, uwidaczniał nam postawę Maryi. Jej oddanie Bogu, troskę o innych czy wytrwanie przy Jezusie w cierpieniu aż do końca.

W sobotni wieczór mieliśmy możliwość uczestniczyć w nabożeństwie w 75. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana. Rozważania oraz piękną oprawę muzyczną podczas adoracji przygotowała Młodzież Franciszkańska z Harmęż.

W niedzielny poranek naszym prelegentem był o. prof. dr hab. Zdzisław Kijas, który przyleciał do nas z Rzymu. Tematem jego wystąpienia było miłosierdzie w praktyce. Na wstępie zaznaczył, że postawę miłosierdzia powinniśmy skierować najpierw do nas samych – będąc świadomym własnej osoby i szanując siebie. Później dopiero zwrócić się do innych, szukając czego rzeczywiście potrzebują, współodczuwając Zachęcił, by nasze czyny miłosierdzia inspirowały innych do przemyśleń, stawiania pytań, do naśladowania. Byśmy byli czytelnymi świadkami Jezusa Miłosiernego!

Znane treści, ale przedstawione z innej perspektywy. Zapewne w nie jednym z nas wzbudziły trochę niepokoju. Czy umiem w pełni zaufać Bogu? Czy w sytuacjach trudnych, gdy wszystko dookoła wydaje się walić, powtarzam „Jezu, ufam Tobie”? Czy żyję w prawdzie i jestem rzeczywiście wolnym człowiekiem? Jakie jest moje miłosierdzie – względem siebie i względem innych? Te i wiele innych refleksji z pewnością będzie nam towarzyszyć przez kolejne dni. A Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach zaprasza wszystkich na kolejne spotkania. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.harmeze.franciszkanie.pl .

Tekst: M. Hajduga
Zdjęcia: J. Mickiewicz

Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.