Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listyXVIII Dni Kolbiańskie

W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach od 5 do 7 kwietnia 2019 roku miały miejsce XVIII Dni Kolbiańskie, które przebiegły pod hasłem: „Z Niepokalaną w sercu Kościoła”.

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią sprawowaną przez o. Piotra Cubera, współorganizatora spotkania.

Szkoła Ewangelizacji Niepokalanej z Harmęż poprowadziła Adorację Najświętszego Sakramentu wraz z rozważaniami pasyjnymi.

 Ważnym punktem Dni Kolbiańskich była Msza święta, której przewodniczył Ks. Bp. Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. W okolicznościowej homilii w nawiązaniu do hasła tegorocznego spotkania biskup zaznaczył, iż „pragniemy wejrzeć w to, co dzieje się w sercu Kościoła. Zwłaszcza chodzi o ten Kościół, który jest nam najbliższy – w Polsce, w diecezji, w której żyjemy” – powiedział bp. Pindel.

Zaproszeni goście zaprezentowali bardzo ciekawe ujęcia głównego tematu XVIII Dni Kolbiańskich. Ojciec Mariusz Orczykowski wystąpił z tematem „Kościół darem Jezusa za zbawienie ludzkości”. „Maryja Matka Kościoła” ten temat zaprezentował o. Grzegorz M. Bartosik z Niepokalanowa. Wykład o. prof. Zdzisława Kijasa, który mówił m.in. o strukturach, hierarchii Kościoła i odpowiedzialności wszystkich członków Kościoła za Jego misję. Natomiast dr Dariusz Żuk – Olszewski przedstawił św. Maksymiliana jako przykład wierności Kościołowi. Był to swego rodzaju rachunek sumienia dla nas, abyśmy tak ewangelizowali, katechizowali, by prowadzić ludzi do Kościoła, do pozostania w Nim i wytrwania w Świętej wierze Katolickiej, i do Niepokalanej, która jest przecież w Jego sercu. Ksiądz Waldemar Cisło podzielił się z uczestnikami działalnością charytatywną Kościoła, pokazując jak wiele robi się dla drugiego człowieka w potrzebie.

Tegoroczne Dni Kolbiańskie zakończył uroczystą Eucharystią o. Mariusz Kozioł Wikariusz Krakowskiej Prowincji Franciszkanów, który w homilii na podstawie Ewangelii zachęcał, aby „odkryć moc Jezusa Chrystusa w Kościele. Święty Maksymiliana pragnął dać z siebie wszystko: zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną; dla Niej chce być starty na proch” – podkreślał o. Kozioł.

Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego oraz Franciszkanie z Harmęż już dziś serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w Dniach Kolbiańskich w przyszłym roku.

ik/ab

Zobacz także:

https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/bp-pindel-w-harmezach-czy-widzimy-we-wspolczesnym-kosciele-droge-wyjscia-z-niewoli/

Program do pobrania

Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.