Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listy101 ROCZNICA POWSTANIA MI

16 października 1917 roku o. Maksymilian Maria Kolbe wraz z sześcioma współbraćmi zakłada w Rzymie Rycerstwo Niepokalanej. Co go do tego skłoniło? Rok 1917 był wyjątkowo obfitujący w niezbyt chlubne rocznice. W tym to roku przypadła 200 rocznica założenia w Londynie pierwszej Loży Masońskiej, a także 400 rocznica Reformacji – zerwanie przez Lutra jedności z chrześcijaństwem katolickim. 17 lutego 1917 roku, dokładnie w dniu spalenia na stosie heretyka, Giordano Bruno w roku 1600, doszło do wystąpień masonerii przeciwko Kościołowi i papieżowi na ulicach Rzymu, których naocznym świadkiem był o. Maksymilian Kolbe. Nie mógł pozostać biernym. Ten, dla którego prawdziwą matką była Maryja, od Której jako dziecko przyjął dwie korony: czystości i męczeńskiej śmierci, Jej rycerz od zawsze, musiał stanąć w obronie wiary. Wystąpienia masonerii przyspieszyły decyzję o powstaniu stowarzyszenia, które broniłoby Kościoła i rozprzestrzeniałoby działalność misyjną na cały świat. Nie mógł dłużej czekać, miał świadomość, że sama modlitwa już nie wystarczy, że trzeba walczyć. A będzie to walka pod sztandarem Niepokalanej – Jej duchowe wojsko – Rycerstwo Niepokalanej – którego misją będzie ZDOBYĆ CAŁY ŚWIAT DLA CHRYSTUSA PRZEZ NIEPOKALANĄ. Duchową bronią jest Różaniec, a kulkami przeciwko szatanowi - Cudowny Medalik.
Jak dziś realizujemy cele i zadania MI (Militia Immaculatae)?

101 rocznica Rycerstwa Niepokalanej to okazja do podsumowań i pewnych rozliczeń z tego, jak realizujemy zamysł św. Maksymiliana dla naszego Stowarzyszenia w najbliższym środowisku.

W zeszłym roku obchodziliśmy znaczącą rocznicę. Wiele akcji, spotkań, mszy w intencji Rycerzy naszej diecezji, jakie owoce te obchody przyniosły? W naszych codziennych działaniach wciąż najważniejsza jest modlitwa – łączność z Bogiem i Jego Matką. Dlatego też w comiesięcznych Spotkaniach Modlitewnych bierze udział coraz większa liczba Rycerzy: konferencja, Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu to stałe elementy tych spotkań. Pielgrzymki związane z kultem Maryjnym i św. Maksymilianem cieszą się również coraz większym powodzeniem: w tegorocznej pielgrzymce MI do Kalwarii Pacławskiej wzięło udział prawie 50 osób, z czego 11 wstąpiło w szeregi Rycerstwa.

W jesiennych spotkaniach liderów w Harmężach wzięli udział Rycerze ze wspólnot naszej diecezji, odpowiadając na wezwanie do indywidualnej formacji.

Powstaje kilka nowych wspólnot młodzieżowych, które są pod stałą opieką animatorów z Centrum św. Maksymiliana.

W naszej diecezji działają koordynatorzy MI przypisani do określonych zadań, wspierając pracę Prezesa MI Urszulę Kraus i asystenta diecezjalnego o. Arkadiusza Bąka.

Wymienione dzieła świadczą o tym, iż Rycerstwo odpowiada na potrzeby dzisiejszego świata, że jest ciągle żywe i atrakcyjne, że jest drogowskazem a nie reliktem przeszłości...

 

Zapraszamy do lektury


Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.