Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listyRekolekcje młodzieżowe w Harmężach

W dniach 10-14 sierpnia 2018 roku w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia odbywały się młodzieżowe rekolekcje Rycerstwa Niepokalanej. W domu rekolekcyjnym Franciszkanów na tych kilka dni wspólnotę utworzyły osoby, które szukały odpowiedzi na pytanie: Komu chcesz służyć?

Podczas tych dni uczestnicy, którym patronował św. Maksymilian, mieli okazję poznać w praktyce kim jest Rycerz Niepokalanej i Komu on służy. W trakcie tych kilku dni, można było usłyszeć świadectwa osób, które żyją w Rycerstwie Niepokalanej. W prostych słowach starały się one podzielić tym, czym jest bycie Rycerzem Niepokalanej, dla kogo jest ta droga oraz jakie są ich doświadczenia z takiego wyboru. Słowa świadectw wypowiedziane zostały przez kapłana, siostrę Paule z Przemyśla (CFSMI), małżonków Kasię i Krzysztofa oraz młode osoby żyjące w świecie.

Rekolekcje pomogły uczestnikom w spotkaniu z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą. Mniejsza niż zwykle ilość osób nie była dla obecnych przeszkodą. Początkowe niepokoje związane z tym, jak to będzie, już w pierwszych chwilach ustąpiły miejsca serdecznym spotkaniom pełnym radości i otwartości.

Niepokalana przyprowadziła do siebie tych, których chciała i przygotowała dla nich wiele łask. Wspólnota, która początkowo stawiała ostrożnie kroki, z dnia na dzień przerodziła się w grupę, dla której ważnym była każda osoba a różnica wieku nie stanowiła murów. Podczas tych kilku dni był czas na wspólną oraz indywidualną modlitwę (nieszpory, różaniec, adoracja), rozmowy, konferencje, zabawę, sport i odpoczynek.

Nie zabrakło czasu na zwiedzenie wyjątkowej wystawy byłego więźnia Mariana Kołodzieja (432) „Klisze pamięci. Labirynty”, która to znajduje się w podziemiach kościoła w Harmężach. To wyjątkowe miejsce pokazuje, czym był obóz koncentracyjny. Autor wystawy, pan Marian Kołodziej, przeprowadza zwiedzających po tym miejscu, ukazując prawdę, by ta nie została zakrzyczana czy też zapomniana przez nas, ludzi współczesnych. Autor nawiązuje do osobistych przeżyć obozowych. Jego słowa-obrazy, tworzą klisze pamięci, swoisty labirynt wspomnień o tym, co przeżył i czego doświadczał w piekle Auschwitz.

Ostatni dzień rekolekcji (14 sierpnia) stał się okazją do wzięcia udziału w pieszej pielgrzymce z Harmęż do byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam uczestnicy rekolekcji, wraz z rzeszą innych osób, uczestniczyli w uroczystościach 77. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana. W byłym obozie została odprawiona uroczysta Msza Święta, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Czas tych rekolekcji pokazał, że mając otwarte serca, gotowe na wszystko to, co Bóg zaplanował, możemy być ubogaceni szczególnymi łaskami. Więzi, które zostały zbudowane, niech owocują w dalszych latach każdego z uczestników. Niech św. Maksymilian, który był szczególnym patronem tych dni, uprasza wszystkim potrzebne dary i łaski.

s. Paula Maria

 

Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.