Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listyRycerze u Matki Rychwałdzkiej

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło 13 lipca w nabożeństwie fatimskim w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej – Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie koło Żywca. Uroczystościom, w których udział wzięli między innymi członkowie Rycerstwa Niepokalanej z terenu Śląska i Małopolski, przewodniczył bp Piotr Greger. Duchowny wezwał, by naśladując „nazareńskie posłuszeństwo Maryi”, uczyć się kroczenia drogami wiary.

Analizując Łukaszowy opis zwiastowania, biskup w homilii zwrócił uwagę, jak Maryja reaguje na przedstawiony jej przez archanioła Gabriela Boży plan zbawienia. Podkreślił przy tym, że Maryja nie jest tylko biernym odbiorcą Gabrielowego przesłania.

„Komentatorzy tego wydarzenia zawsze widzieli w słowach i postawie Maryi aktywne wyrażenie swojej woli, a nie tylko bierne, bezduszne poddanie. Pomimo początkowego lęku i zmieszania, Maryja zdecydowała się powiedzieć Bogu ‘tak’! Jednocząc swoją wolę z Bożym planem, stała się doskonałym wzorem wiary żywej” – zaznaczył kaznodzieja.

„Tu nie ma sceptycyzmu ani statycznego poddania, Maryja rozradowała się Bożym planem i zadaniem, jakie miała do spełnienia” – dodał i wskazał, że poprzez zgodę wyrażoną w Nazarecie, Maryja oddaje Bogu swoje ciało i  wykazuje całkowitą dyspozycyjność wobec Bożych planów.

„Staje się aktywnym uczestnikiem zbawczej obecności Boga. Będzie towarzyszyć Jezusowi w momencie największego ogołocenia, nie wątpiąc nawet w obliczu Krzyża. Od chwili zwiastowana Maryja jest dla nas ekspertem w sprawach wiary i zarazem przewodniczką na jej wszystkich ścieżkach współczesnego świata” – stwierdził.

Na koniec biskup wezwał, by modlitwa u tronu Pani Ziemi Żywieckiej była wołaniem o wzrost wiary, nadziei i miłości. „Tutaj, wpatrzeni w nazareńskie posłuszeństwo Maryi, uczymy się kroczenia drogami wiary. Idąc przez życie, pielgrzymując, bądźmy Bogu wierni!” – zaakcentował.

Piątkowe nabożeństwo zakończyła procesja maryjna ze świecami oraz apel maryjny i uroczyste zasłonięcie wizerunku. W konfesjonałach wokół sanktuarium w Rychwałdzie kapłani pełnili posługę miłosierdzia. Przed Mszą św. odczytano intencje, jakie pątnicy przynieśli do tronu Pani Ziemi Żywieckiej.

Wśród pielgrzymów dominowali członkowie Rycerstwa Niepokalanej diecezji bielsko-żywieckiej z terenu Śląska i Małopolski. Modlili się m.in. diecezjalny asystent tego stowarzyszenia o. Arkadiusz Bąk OFMConv oraz prowincjalny asystent o. Piotr Cuber OFMConv, księża diecezjalni, franciszkanie oraz kapłani i klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Salwatorianów w Bagnie. Wszystkich powitał kustosz sanktuarium w Rychwałdzie o. Bogdan Kocańda OFMConv.

Ośrodek kultu maryjnego w Rychwałdzie powstał w 1644 r. Jego źródłem był cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, namalowany na lipowej desce w XV wieku. Wizerunek cieszył się czcią wiernych od samego początku. Powszechnie uważano Matkę Bożą Rychwałdzką za Patronkę i Opiekunkę Żywiecczyzny.

18 lipca 1965 roku odbyła się uroczysta koronacja Cudownego Obrazu. Dokonali jej Prymas kardynał Stefan Wyszyński i abp Karol Wojtyła.

Od czasu koronacji cześć dla Matki Bożej Rychwałdzkiej zatacza coraz szersze kręgi i z roku na rok wzrasta liczba pielgrzymów. Do sanktuarium przybywają pielgrzymki nie tylko z Żywiecczyzny, ale z różnych stron kraju i zagranicy.

Robert Karp

 

Za:
https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/bp-greger-w-rychwaldzie-uczmy-sie-od-maryi-kroczenia-drogami-wiary/

 

Zobacz także:
https://bielsko.gosc.pl/doc/4874560.Rycerskie-czuwanie

Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.