Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną
- oto nasz ideał.

powrót do listyZDUMIEWAJĄCA BLISKOŚĆ BOGA

"Trzeba przynajmniej raz w roku obejrzeć dom, przez rekolekcje, czy nie ma gdzie szczeliny (...). Pan Bóg da łaski obficie. Ty zaś musisz w milczeniu i skupieniu pracować, przeżuwać słyszane nauki i czynić postanowienia..." Tak widział rolę rekolekcji w życiu człowieka sam św. Maksymilian. O ich celu tak pisał: "Ćwiczenia duchowe mają to na celu, aby człowiek się przezwyciężał, uporządkował życie, nie kierował się żadnym uczuciem nieuporządkowanym i aby zbawił duszę swoją." 

Każdy rycerz Niepokalanej wie, jak ważne w jego życiu jest uczestnictwo w corocznych rekolekcjach - wyciszenie, bliskie spotkanie z Bogiem, nabranie niezbędnego dystansu do życia, wyposażenie w konieczną wiedzę, rozwianie nurtujących wątpliwości. Dlatego każdy przynajmniej raz w roku bierze w nich udział. 

Zdumiewająca bliskość Boga - pod takim tytułem odbyły się tegoroczne rekolekcje dla Rycerstwa Niepokalanej w Harmężach. 5 lipca do Harmęż zjechali rycerze z bliska i daleka, ze wszystkich stron Polski: z Harmęż i Woli, z Bielska, Opola, Jaworzna, Wrocławia, Łodzi, Warszawy, Radomska, Dąbrowy Górniczej, Jastrzębia, aby słuchać i zgłębiać tajemnice Eucharystii pod duchowym kierownictwem o. Piotra Cubera OFMConv.

Tyle razy gubię się w moim życiu i zniechęcam! Przypisywanie sobie sukcesów, zniecierpliwienie, pośpiech, hałas, brak zaufania, rutyna to częste problemy sprowadzające z właściwej drogi. Jak sobie poradzić, o co się starać, jak pozwolić Bogu działać, jak słyszeć i słuchać Boga, w jaki sposób oprzeć się na łasce Boga i pozwolić Mu się znaleźć - na te i inne pytania rekolekcjonista - o. Piotr pomógł uczestnikom tych rekolekcji znaleźć odpowiedź. 

Mimo, że jesteśmy tak blisko Żywego Źródła często oddalamy się, wybieramy źle, idziemy za ułudami, które podsuwa nam szatan. Jak rozpoznać, kiedy mówi do nas Bóg, a kiedy są to podpowiedzi, których należy unikać. Sama świadomość i zrozumienie stałej przy nas obecności osobowej potęgi nienawiści rodzi czujność. Rozpoznać tę osobową nienawiść to znaczy zdemaskować jej działanie wobec nas. Cenne rozważania o. Piotra pozwoliły wszystkim uczestnikom dowiedzieć się jak to zrobić. Dowiedzieli się również, co jest ważne, aby zobaczyć, że Boża miłość nigdy nas nie opuściła i nie opuści. Oczekujemy Twego przyjścia w chwale... Gdy przyjdzie w jakiej kondycji nas zastanie?

Cisza wobec obecności Boga i cisza woli, wiara w miłość i moc Boga, świadomość swojej słabości, przeszkody w otwarciu się na Boga to tematy, które obecni na rekolekcjach mieli okazję zgłębiać w tym roku.

Codzienna Eucharystia dodała nowych sił do codziennych zmagań, pokorę, wytrwałość i pokój serca. Konferencje przymnożyły wiedzy i dodały pewności do działania, spotkania przy stole dały możliwość dzielenia się, poczucia także bliskości drugiego człowieka.

Dziękujemy o. Piotrowi za czuwanie, abyśmy w tych rozważaniach i w życiu nie zbłądzili, za prowadzenie i kierowanie nas na właściwą drogę. 

 

Kalendarz wydarzeń


Prośba o modlitwę - napisz

Twoja prośba lub podziękowanie zostaną włączone do modlitwy za wstawiennictwem Matki Bożej w Rychwałdzie.